Co zwiedzić

Na przełęczach górskich, wzgórzach i polanach Velebitu znajdują się wzdłuż górskich ścieżek Mirila (nagrobki wykonane z kamienia, które powstały w czasach kiedy ludzie żyli jeszcze w welebickich wioskach i trudnili się głównie hodowlą bydła. Pozostawiali oni nagrobki by upamiętnić drogę jaką przebywali zmarli niesieni do wiejskiej kaplicy, a później na cmentarz. Podczas tej ciężkiej drogi dozwolone było zatrzymać się na chwilę w miejscu gdzie zmarły po raz ostani witał słońce. W tym miejscu powstawał Mirilo- pamiątkowy kamień składający się z jednego pionowego kamienia i jednej kamiennej podstawy. Na pionowym kamieniu ryto ozdobne symbole. Te pamiątkowe nagrobki były częściej odwiedzane i bardziej szanowane niż groby, które uważano za miejce spoczynku ciała. Dusza pozostawała zaś w Mirilo.

Kolejnym zabytkiem wartym zwiedzenia jest średniowieczny kościół św. Piotra znajdujący się między Starigrad-Paklenicą, a Seline, bezpośrednio przy magistrali adriatyckiej. Wokół kościoła leży cmentarz, na którym chowano zmarłych już w XIII wieku. W bardzo dobrym stanie zachowały się płyty nagrobkowe z XIV-XVI wieku, zdobione płytkim relifem. Kościół został wybudowany w preromańskim, starochorwackim stylu. Obok kościoła znajdue się mniejszy obiekt, który prawdopodobnie został wybudowany dużo wcześniej. Od kilku lat trwają prace archeologiczne, które prawdopodobnie przyniosą nowe informacje dotyczące kościoła.
Poza Kościołem św. Piotra w okolicy znajduje się jeszcze kilka średniowiecznych budowli wartych zwiedzenia:
- Twierdza Św. Trójcy, położona ok. 6 km. od Starigrad-Paklenicy, w
  Tribanj-Šibuljine. To jedna z największych fortyfikacji z VI wieku
- Twierdza Paklarić położona w pobliżu wejścia do Parku Narodowego
  Paklenica. Na wysokości 100 m. Obecnie jest punktem widokowym na
  cały kanał welebicki.

Przebywając w Starigrad-Paklenicy nie sposób nie zwiedzić Parku Narodowego Paklenica oddalonego od miasta o zaledwie 2 km. Park oferuje szlaki do pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych oraz skałki do wspinaczek na różnym pozimomie zaawansowania. W Parku znajduje się przepiękna jaskinia naciekowa Manita Peć również warta zwiedzenia. Jaskinia ma 175 metrów długości. Zwiedzając tę przepiękną jaskinię przechodzi się kolejno z jedenj oświetlonej sali do drugiej, podziwiając bogactwo nacieków.
Jeżeli przyjedzie się tu na urlop z dziećmi warto zabrać je na wycieczkę szlakami Winnetou, można tu bowiem zwiedzić wioskę indiańską, miejsca gdzie kręcony był film i zrobić sobie zdjęcie z "Indianami". Dla dzieci ogromne przeżycie. Na wycieczkę jedzie się jeepami, które "oprowadzają" po Velebicie, Tulove Grede, PN Krka  i rzece Zrmanji, miejscach gdzie w latach 60-tych kręcony był film.
Starigrad-Pakelnica to również dobra "baza wypadowa" do wszystkich głównych miast regionu: Zadaru, Trogiru, Sibenika.
Informacje zebrane dzięki: Turistička zajednica Općine Starigrad Trg Tome Marasovića 123244 Starigrad - Paklenica