Nurkowanie w Chorwacji

 


Adriatyk to idealne miejsce do pływania. Woda jest tak przejżysta, że widać dno nawet na głębokości kilkunastu metrów. W okresie letnim morze jest bardzo ciepłe, temperatura wody sięga nawet 29 stopni. Śmiało mogą się w niej kąpać dzieci, choć należy uważać, bo dość blisko brzegu może być głęboko. Kolejną rzeczą na którą trzeba bardzo uważać są jeżowce, które leżą na dnie morza, występują  również blisko brzegu, dlatego przed wejściem do wody lepiej zaopatrzyć się w specjalne obuwie, a przynajmniej dobrze "zbadać" teren. Kolce jeżowców są bardzo nieprzyjemne i ich wbicie jak i wyciąganie jest bardzo bolesne. Uważać należy również na meduzy, choć ich oparzenia najczęściej nawet nie zauważymy. Spotkać je można najczęściej przy brzegu.
Chorwackie plaże są kamieniste, choć czasem można spotkać niewielką plażę  piaszczystą, są to jednak miejsca gdzie człowiek własnoręcznie wysypał je piaskiem. W zatokach występują często plaże z drobnymi kamykami i są one najbardziej oblegane przez turystów.
Wybierając się nad Adriatyk nie można zapomnieć o masce i okularach do nurkowania, bowiem wrażenia jakie pozostawia podwodny świat są niezwykłe. Chorwacja posiada 85 zarejestrowanych punktów do nurkowania. Są wśród nich antyczne łodzie i podziemne ściany pokryte koralowcami...

Aby nurkować w Chorwacji niezbędny jest certyfikat Chorwackiego Związku Nurkowego. Certyfikat otrzymuje się na rok i wydawany jest na podstawie uprawnień nurka otrzymanych w szkołach nurkowania. Nurkowanie dozwolone jest w miejscach oznaczonych flagą i boją, a maksymalna głębokość na jaką można zejść z butlą to 40 m. Do Chorwacji na nurkowanie można się udać zarówno w miesiące letnie jak i jesienią. W Chorwacji znajduje się ok. 85 zarejestrowanych i opisanych punktów do nurkowania. Zakaz dotyczy jedynie rezerwatów przyrody i terenów wojskowych.
Temperatura wody w morzu osiąga latem 22-27° C, zimą do 13° C. Latem do nurkowania wystarczy więc mokry lub półsuchy skafander neopremowy.