Chorwacja porady praktyczne

Wybierając się do Chorwacji należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach jak dokumenty, w tym paszport lub dowód osobisty, mapy i przewodniki.
Kierowcy muszą pamiętać o zabraniu prawa jazdy (zwykłe), ubezpieczenia OC i naturalnie dowodu rejestracyjnego, zielona karta nie jest wymagana.
Warto również się ubezpieczyć na wypadek choroby czy wypadku. W Chorwacji powinna być honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Prywatna wizyta lekarska kosztuje ok. 25 €, doba w szpitalu ok. 50 €. Apteki czynne są od godziny 8 do godziny 19 -tej (w soboty do 14-tej).
Polacy jadąc na urlop do Chorwacji mają do wyboru w zasadzie dwie trasy przez Słowację i Węgry lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. My polecamy raczej tą drugą trasę ze względu na autostrady. Kierowcy powinni pamiętać o obowiązku prowadzenia pojazdu z włączonymi światłami mijania przez cały rok, o zapinaniu pasów również przez pasażerów na tylnim siedzeniu,
Polacy turystycznie mogą przebywać w Chorwacji bez wizy do 90 dni. Można wwieźć na jej terytorium rzeczy użytku osobistego, 1 l alkoholu, 200 sztuk papierosów, 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę i do 15 000 HRK. Aby wwieźć zwierzęta należy posiadać zaświadczenie weterynaryjne.
Przebywając na wczasach w Chorwacji zachowajmy rozwagę i ostrożność jak w każdym innym miejscu, nie zostawiajmy rzeczy  wartościowych na kempingach czy w hotelu.
I jeszcze kilka ogólnych, przydatnych informacji:
Uważajmy na słońce. Przez kilka pierwszych dni lepiej nie leżeć na plaży od rana do wieczora. Łatwo o poparzenie.
Uważajmy również na jeżowce, ich kolce są szczególnie bolesne, a wyjęcie wbitego w ciało kolca wcale nie jest takie proste. Nurkowanie dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach. Sieć elektryczna: 230V, 50Hz
Woda z kranu nadaje się do picia