Wspinaczka w Paklenicy

W Paklenicy istnieją trasy wspinaczkowe o różnym stopniu trudności i długości. Najwięcej tras sportowych mieści się po obu stronach wąskiego wąwozu (Klanac). Najczęściej znajdują się one bezpośrednio przy drodze, bądź po drugiej stronie potoku. Ten obszar jest polecyny zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. W nowych sektorach jest wiele atletycznych tras z przewieszeniami. Nad wąwozem górują skalne ściany Kukovi ispod Vlake, Debeli Kuk, Kuk od Skradelin i Ćuk. Znajdują się tam długie trasy, w dużej części dla początkujących, ale również nowe, trudne drogi. Najbardziej znaną w Paklenicy ścianą jest Anića kuk. Znajdują się tam trasy długości 350m o różnym charakterze: w pełni przygotowane drogi, trasy techniczne jak również długie trasy sportowe. Stare drogi mają normalne haki, a nowsze śruby. Każdy powinien jednak mieć ze sobą kości i frindy.

Trasy Paklenicy:
Trasy zaczynają się tuż za  parkingiem i ciągną się na północ. Wystawione są przeważnie  na wschód lub zachód, tak że każda strona w ciągu dnia jest raz w słońcu. Ściany są pionowe bądź lekko przewieszone.
Kierując się na północ po lewej stronie mamy trzy ściany: Veliki Vitrenik - łatwe trasy dla początkujących (trudność dróg: 3, 4a),
Crljenica - wystawiona na południe, z długimi trasami sportowymi. W lewej części sektora trasy są atletyczne z przewieszeniami. (24 drogi - trudności między 6c+, 7c, 8a)
i Kukovi ispod Vlake (21 dróg, w tym kilkuwyciągowe - trudności 4c - 6c.).

 Do wąwozu Velika Paklenica prowadzi wąwóz Klenici.
Po lewej stronie wąwozu znajduje się ściana - Debeli Kuk, ma dłuższe drogi (przeważnie 200 m.), częściowo obite. Zwłaszcza wschodnia strona jest technicznie interesująca. Wykorzystywana jest w Międzynarodowych zawodach wpinaczkowych: Paklenica big wall speed climbing.
(10 dróg, trudności obitych tras: 6a+, 7b+, 6c+, 6b+)
Kolejna ściana to Maniti kuk, słabiej "uczęszczana" ze względu na dojście i w związku z tym słabiej obita (trudności 5a, 4c, 4b, 4c, 6a+, 4c)

Największy masywem Paklenicy jest Anića kuk Każda trasa daje szczególne doświadczenie, obojętnie jaką technikę się preferuje. Anića kuk ma 3 charakterystyczne ściany: stromą ścianę północną (rozpoznawalny po wąskich rysach i kominach), wysoką północno zachodnią ścianę i niższą i łagodnie pochyloną ścianę zachodnią. ściana północno zachodnia jest stopniowana na 3 części: Klin, Trapez i Stup.

Anica kuk oferuje wspinanie do 350m. Główne drogi to Velebitaški-Klin-Mosoraški. Ze względu na szerokość i piękność szczegółów  każdy wspinacz jest zachwycony. Mosoraški jest najbardziej znaną i "uczęszczaną" trasą Paklenicy.
Minimalna wysokość trasy: 60
Maksymalna wysokość trasy:350

Dalszy opis tras w najbliższym czasie

    
Informacje zaczerpnięte z książki Borisa Čujića "PAKLENICA" za zgodą Autora